Škoda Octavia

Škoda Octavia je vůz nižší střední třídy vyráběný od roku 1996 českou firmou Škoda (jež náleží do mezinárodního koncernu Volkswagen).V současnosti se jedná o nejrozšířenější a nejprodávanější vůz na české trhu.

Škoda Octavia je dodávána ve dvou karosářských variantách, jako klasický liftback a prodloužená verze kombi. Dostupné jsou stále obě dvě generace vozu.

První generace (1996 – 2010)
Je vyráběna od roku 1996 a dodávána i v současnosti (rok 2010) pod označením Škoda Octavia Tour, a to i přesto, že její výroba byla v červnu 2010 ukončena. Během dlouhých čtrnácti let její výroby, prošla v roce 2004 faceliftem.

První studie se objevují již v roce 1992. V tom následujícím jsou upraveny – zejména se upouští od zastaralé platformy Golf III, jež nahrazuje nová platforma Golf IV (použitá například také u Audi A3).  Prototyp je dokončen roku 1994.

Pro výrobce znamenal model Škoda Octavia zásadní zlom. Po předchozích modelech Favorit a Felicia se jednalo o zásadní mezník a návrat do kategorie vozů střední třídy.

Původní italský návrh designu byl přepracován vývojovým oddělením škodovky, naopak konstrukce byla provedena v italské Cessaně. Typickým znakem, a to nejen u octavie, se stala robustní maska chladiče, jež měla vyjadřovat solidnost a luxus vozu. Jako jeden z prvních vozů střední třídy byl vybaven nejen předními, ale i bočními airbagy.

Model kombi – tedy Škoda Octavia Combi, se objevuje roku 1998 a následně i verze kombi s náhonem všech kol (kombi 4×4).

Druhá generace (od roku 2004)
Škoda Octavia druhé generace byla představena na autosalonu v Ženevě s cílem konkurovat klasickým vozům střední třídy.

Design nové generace, především pak přední partie, vychází ze stylu generace první. K tomuto stylu neodmyslitelně patří mohutná přední maska chladiče, ta ale získala lichoběžníkový tvar. Nárazník více splývá s karoserií. Do vnějších zpětných zrcátek byly integrovány blikače. Přední a zadní boční skla vozu dělí široké B-sloupky. Zadní světlomety přesahují hrany zádi a zasahují do boků.

Délka vozu je 4572 mm, šířka 1769 mm a výška 1462 mm, rozvor se zvýšil na 2578 mm. Zavazadlový prostor má objem 560 l, se sklopenými zadními sedadly je to dokonce 1350 l.

Škoda Octavia se představila ve třech stupních výbavy – Classic, Ambiente a Elegance. Od počátku byly k dispozici tři základní a devět metalických barev, tři barevné koncepty interiéru a dvanáct verzí čalounění podle stupně výbavy. Mezi standardní výbavu patří například čtyři airbagy, kotoučové brzdy na všech kolech, elektromechanický posilovač řízení nebo ABS. Mezi výbavou na přání se objevují mimo jiné parkovací a dešťové senzory, ESP nebo dvouzónová klimatizace.

I druhá generace vozu má za sebou facelift, který byl proveden v roce 2009. Modernizace se dotkla přední masky a světlometů, blatníků, ale také interiéru a motorizace.